ایجاد شبکه نظارتی میراث فرهنگی با تشکل ها ضروری است – دانلود ویدئو و فیلم

معاون میراث فرهنگی کشور، ایجاد شبکه نظارتی میراث فرهنگی با تشکل ها و سمن ها را امری ضروری دانست
در این نشست، دبیر اجرایی بنیاد مهر پایدار گفت: انجمن های مدنی به نقطه ای از بلوغ فکری رسیده اند که برای حفظ و اعتلای میراث فرهنگی کشور لازم است با نگاه تخصصی و برنامه محور بدون هیچگونه غرض ورزی در کنار سازمان میراث فرهنگی گام بردارند.

رسول حاجی باقری نماینده انجمن دیده بان استهبان نیز NGO ها را حلقه اتصال بین سازمان و جامعه مخاطب برشمرد و خواستار ارسال به موقع پرونده های ثبت به منظور جلوگیری از تخریب های بیشتر شد.

وی بر آموزش شوراهای روستا و دهیاری ها در روستاهای هدف گردشگری، برگزاری کارگاه های علمی و عملی در مدارس، تدوین دانشنامه حفاظت و حراست برای راهنمایان گردشگری و حمایت از میراث ناملموس و پاسداشت آیین ها و آداب و رسوم که باعث توسعه پایدار می شود تاکید کرد.

وی با اعلام آمادگی از حضور تشکل ها درحفاظت بهتر پایگاه های کشور تاکید کرد: سازمان میراث فرهنگی در حوزه آموزش های تخصصی می تواند به انجمن ها و تشکل های میراث فرهنگی کمک کند و تشکل ها نیز در معرفی و حفاظت بهتر از پایگاه های ملی و جهانی می توانند نقش آفرینی کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

ابوالحسن مشروطی رئیس سازمان پیشاهنگی یزد در این نشست از اقدامات صورت گرفته در راه اندازی و تجهیز موزه خصوصی مشروطی که قرار است در خانه پدری وی و با نمایش ۱۰ هزار عکس و اسلاید ایجاد شود سخن گفت و افزود: آمادگی داریم تا در زمینه بادگیرها با مساعدت سازمان میراث دوره آموزشی برگزار کنیم. 

وی به نبود ارتباط برنامه ریزی شده و مدون میان تشکل های میراث فرهنگی، پایگاه ها و یگان حفاظت اشاره کرد و افزود: ارتباط تشکل های میراث فرهنگی با پایگاه های میراث فرهنگی حلقه گمشده است به طوری که هر پایگاه ملی و جهانی می تواند یک NGO باشد.

سمیه مراغی رئیس شورای هماهنگی سازمان های غیر دولتی و انجمن یادمان های قزوین بر نظارت بر پیمانکاری هایی که در مراکز استانی صورت می گیرد، تحقق مطالبات قانونی از راه تعامل و ایجاد بستری برای حضور بیشتر مشارکت های مردمی در امر حفاظت و حراست از آثار تاریخی و فرهنگی تاکید کرد.

مغازه ای همچنین به حضور تشکل های میراث فرهنگی در بحث ثبت میراث ناملموس و طبیعی اشاره کرد و ادامه داد: انجمن های میراث فرهنگی می توانند با توانمندسازی و آموزش های سیاهه نویسی سازمان میراث فرهنگی به ثبت پرونده های ملموس و ناملموس و طبیعی کمک بسیاری کنند.

عباس غمخوار نماینده انجمن دوستداران آثار تاریخی و مفاخر نوش آباد نیز در این نشست با اشاره به اینکه حفظ و حراست از آثار تاریخی تضمین گردشگری است گفت: موضوع حفاظت بویژه در روستاهایی با آثار تاریخی و حجم قابل توجهی از گردشگران، بسیار مهم است و از این رو ایجاد تشکل هایی در روستاهای معروف گردشگری به منظور جلوگیری از تخریب و تهدید ها ضرورت دارد.

معاون میراث فرهنگی کشورنیز با استقبال از پیشنهادات مطرح شده، افزود: درحال حاضر میراث فرهنگی و محیط زیست دو مقوله مهم در توسعه پایدار کشورها به شمار می روند که نقش تشکل های میراث فرهنگی در حوزه بناها، بافت ها و مواریث طبیعی و ناملموس بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

بابک مغازه ای افزود: در شرایط کنونی لازم است که انجمن های میراث فرهنگی از درگاه پیشنهاد وارد شوند زیرا انتقادات، ناامید کردن و از بین بردن نشاط جامعه را در پی خواهد داشت.

معاون میراث فرهنگی کشور، ایجاد شبکه نظارتی میراث فرهنگی با تشکل ها و سمن ها را امری ضروری دانست.

محمدحسن طالبیان گفت و گو و تعامل میان تشکل ها و سازمان میراث فرهنگی را موضوعی مهم دانست و عنوان کرد: ما نیاز به گفت و گو داریم تا فضای جامعه را به سمتی پیش ببریم تا از طریق آگاهی بخشی و ظرفیت سازی به نشاط جامعه نیز کمک کنیم.

تعدادی از نمایندگان تشکل های میراث فرهنگی در دیدار با محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی خواستار همیاری و تعامل دوسویه در جهت حفظ منافع میراث فرهنگی در سراسر کشور شدند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *