ایرانی ها چقدر به اقتصاد ترکیه کمک می کنند؟ – دانلود ویدئو و فیلم

چندی پیش، مراکز آماری #ترکیه در گزارش های خود اعلام کردند که یک میلیون ایرانی در مدت شش ماه نخست سال ۲۰۱۷ از این کشور دیدن کرده اند

اکنون پرسش هایی اساسی در این مورد پیش می آید؛ علت اقتصادی انتخاب ترکیه به عنوان مقصد سفر خارجی چه بوده است؟ چرا گردشگران ایرانی دست به چنین سفرهای خارجی می زنند که منجر به خروج ارز از کشور می شود تور تبریز هوایی و چرا به جای آن، حجم سفر در داخل کشور بیش از این تقویت نمی شود؟ این حجم از گردشگر خروجی تا چه میزان برای ارزآوری کشور تبعات اقتصادی دارد و آیا راهکاری اقتصادی برای مدیریت این مساله وجود دارد؟

بر اساس اطلاعات مندرج در گزارش مجمع جهانی اقتصاد، هر گردشگر که در سال ۲۰۱۳ وارد ترکیه شده، به طور میانگین مبلغی در حدود ۷۴۱ دلار در آن کشور خرج کرده و این میزان به ازای هر گردشگر خارجی در سال ۲۰۱۵ به تور استانبول ۶۷۴ دلار رسیده است. به این ترتیب و با فرض اینکه گردشگران ایرانی همانند میانگین گردشگران جهانی ورودی به ترکیه رفتار کنند، با یک تخمین می توان فرض کرد که در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۵ مجموع گردشگران ایرانی که از ترکیه بازدید کرده اند، در سال ۲۰۱۳ مبلغی در حدود ۸۸۶٫۶ میلیون دلار و در سال ۲۰۱۵ مبلغی حدود یک میلیارد و ۱۴۶ میلیون دلار به این کشور ارز فرستاده اند. این رقم هرچند قطعی نیست و تنها یک تخمین محسوب می شود تور پوکت نوروز ۹۷ اما چندان هم از واقعیت دور نیست و بسیار هنگفت است.

در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ که همزمان با جهش نرخ ارز در ایران بود، تعداد گردشگران ایرانی ترکیه با کاهش چشمگیری روبه رو شد و در پایان سال ۲۰۱۲ یعنی در انتهای این دوره دو ساله، حدود ۷۰۰ هزار نفر از گردشگران ایرانی این کشور کاسته شد. این تعداد تنها برای سال ۲۰۱۲ کاهشی حدود ۶۹۳ هزار نفر درپی داشت. پس از آن، دوباره جریان گردشگری ایران به ترکیه تقویت شد خرید بلیط هواپیما ماهان و تا سال ۲۰۱۵ به یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر رسید. در سال ۲۰۱۶ در پی ناآرامی های ترکیه تعداد گردشگران ایرانی وارد شده به این کشور به یک میلیون و ۶۶۵ هزار نفر رسید. این در حالی است که روند سفر ایرانیان در سال ۲۰۱۷ میلادی رشد قابل توجهی را نشان می دهد؛ تا آنجا که طی شش ماه نخست سال جدید، بیش از یک میلیون ایرانی از این کشور دیدن کرده اند.

نگاهی به آمار گردشگران ایرانی سفرکرده به ترکیه در طول سال های مختلف پرواز چارتر بیانگر نکات مهمی است. در آغاز هزاره جدید میلادی، یعنی سال ۲۰۰۱ بالغ بر ۳۲۷ هزار ایرانی در طول سال از این کشور همسایه دیدن کرده بودند. این رقم در سال بعد به ۴۳۲ هزار نفر افزایش یافت و در سال های بعد نیز روندی صعودی را پیمود؛ به طوری که در سال ۲۰۰۵ این تعداد با افزایشی خارق العاده، به ۹۵۷ هزار نفر رسید! در سال های بعد این رشد همچنان روند صعودی خود را حفظ کرد و در سال ۲۰۰۷ به بیش از یک میلیون نفر ارتقاء اپل سنتر یافت. با این همه از سرعت رشد آن کاسته شد. در سال ۲۰۰۹ تعداد گردشگران ایرانی بازدیدکننده از ترکیه به یک میلیون و ۳۸۳ هزار نفر رسید. در این میان، سال ۲۰۱۰ رشد چشمگیری در میزان گردشگران ایرانی بازدیدکننده از ترکیه رخ داد و تنها در طول یک سال، تعداد آن ها بیش از نیم میلیون نفر افزایش یافت و به یک میلیون و ۸۸۵ هزار نفر رسید.

تخمین مخارج سفر ایرانیان به ترکیه

به گزارش دنیای سفر، «دنیای تور لحظه آخری اردبیل اقتصاد» با این مقدمه نوشت: این میزان که نوعی رکوردشکنی در سال های اخیر در میزان ورود گردشگران ایرانی محسوب می شود، کشور ما را در فهرست چهارمین مبداء برتر گردشگرفرست ترکیه در نیمه نخست سال ۲۰۱۷ قرار داده است. به همین دلیل لازم است مشخص شود که این میزان گردشگر چقدر ارز از کشور خارج و در کشورهای پیرامونی صرف می کنند.

جهش ارزی و کاهش ۷۰۰ هزار نفری!

چندی تور سنگاپور نوروز ۹۷ پیش، مراکز آماری #ترکیه در گزارش های خود اعلام کردند که یک میلیون ایرانی در مدت شش ماه نخست سال ۲۰۱۷ از این کشور دیدن کرده اند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *